GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

AZS AWF Katowice i MKS Juvenia Wrocław na czele w klasyfikacji medalowej. Pierwszy dzień GMP za nami

Za nami pierwszy dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Nie zawiedli faworyci. Na najwyższym stopniu podium stanęli m.in Paweł Juraszek i Alicja Tchórz.

Finały rozpoczęła rywalizacja na 50 metrów stylem dowolnym. Wśród pań podium zdominowały reprezentantki MKS’u Juvenia Wrocław. Pierwsza była Alicja Tchórz z czasem 25 sekund i 23 setnych. Tuż za nią wolniejsza o zaledwie 8 setnych była jej koleżanka z zespołu – Kornelia Fiedkiewicz. Brązowy medal padł łupem Anny Dowgiert (KS Warta Poznań). 

Lubię tutaj pływać, basen jest szybki, zawsze dobrze go wspominam. Fajnie zwyciężyć w pierwszym finale. Chciałam załapać się do kadry na Igrzyska. Głównymi startami będzie 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym, także ostatnie dwa dni będą dla mnie bardzo pracowite. Pierwszy wyścig dał promyk nadziei i jest dobrym prognostykiem przed kolejnymi startami. – komentuje Alicja Tchórz.

Jeżeli chodzi o panów to tu niespodzianki nie było. Najszybszy w porannych eliminacjach był Paweł Juraszek, który teraz powtórzył swój wyczyn. Rezultat 21.77 sekund zapewnił mu złoto. Po pierwszy swój medal na zawodach sięgnął także reprezentant AZS UMCS Lublin – Konrad Czerniak. Jemu przypadł brązowy krążek. Lokatę wyżej natomiast zakończył Karol Ostrowski (MKP Szczecin). Swój mały sukces odniósł także Mateusz Chowaniec (UKS Wodnik Siemianowice Śląski). Mimo, że nie zakończył na podium, to jego wynik 22.85 sekund zapewnił mu kwalifikację na Mistrzostwa Europy Juniorów. Już po raz trzeci tego dnia uzyskał minimum takie minimum. Rano dokonał tego w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym oraz 100 metrów motylkiem.

Przed startem czułem się tak pół na pół. Wiedziałem zatem, że ten wynik będzie w okolicach porannego wyniku. Jestem zadowolony z występu w Lublinie. Dziś dałem z siebie 100%, w kwalifikacjach wypełniłem minimum, w finale zdobyłem złoto. Dzisiaj na taki czas było mnie stać, ale myślę, że jeszcze śmiało mogę coś z niego urwać. – skomentował swój wynik Paweł Juraszek.

Najszybsza w w porannych eliminacjach na 400 metrów stylem zmiennym była Kinga Paradowska (MUKS ”Piętnastka”). Tuż za nią dopłynęłą pływaczka UKP Unii Oświęcim – Zuzanna Famulok. W walce o medale rolę odwróciły. Tym razem pierwsza lokata przypadła Famulok. Uzyskała rezulat 4:51.56 i była szybsza od Paradowskiej o ponad 3 sekundy. Po brąz w tej kategorii sięgnęła Justyna Poznańska (MKS Jedynka Łódź).

Miałam nadzieję na zwycięstwo i w zasadzie to było moim celem, a przynajmniej zdobycie medalu. Poziom finału był dosyć wysoki, zatem jestem zadowolona. Przede mną jeszcze trzy starty w Lublinie: 100 i 200 dowolnym oraz 200 zmiennym. Podczas mistrzostw chcę zrobić jak najwięcej życiówek. – mówi Zuzanna Famulok.

W rywalizacji mężczyzn podium było niemal identyczne jak rano. Wówczas najszybszy był Dominik Bujak (St. Lok. SALOS Cortile Kielce), a lokatę niżej zakończył Krzysztof Chmielewski (IUKS ,,Muszelka” Warszawa). W walce o medale indywidualne starcie obu zawodników zakończyło się identycznie – Bujak był miejsce wyżej na podium niż Chmielewski. Różnica jest taka, że pojawił ktoś lepszy od tej dwójki. Po złoto z czasem 4:17.12 sięgnął Dawid Szwedzki, zawodnik WKS Śląsk. Do Tokio mu zabrakło, ale ten wynik był wystarczający na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Padły także minima na młodzieżowe mistrzostwa. Uzyskali je Chmielewski oraz Michał Piela (UKP Unia Oświęcim).

Kolejne zmagania odbyły się na 100 metrów motylkiem. Tu pierwsza trójka wyglądała następująco: Paulina Peda (AZS AWF Katowice), Klaudia Naziębło (MKS Juvenia Wrocław), Paulina Nogaj (AZS AWF Katowice). Wszystkie zawodniczki uzyskały rezultat poniżej 1 minuty. 

Najwięcej emocji budził jednak ten dystans wśród panów. Padło na nim sporo sukcesów indywidualnych. Zwyciężył Jakub Majerski (AZS AWF Katowice), którego rezultat 51 sekund i 91 setnych był wypełnieniem minimum na Igrzyska Olimpijskie. Co ciekawe Majerski już wcześniej uzyskał kwalifikacje do Tokio, a dziś jedynie potwierdził swoją świetną dyspozycję, o czym powiedział nam po wyścigu:

Bardzo się cieszę, to był dobry start. Kolejny raz uzyskałem przepustkę do Tokio. Wypełniłem już minimum wcześniej, na zawodach Grand Prix w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Lublinie, więc tutaj przyjechałem z lekką głową. W kolejnych startach w Lublinie chcę popłynąć jak najlepiej i poprawić rekordy życiowe.

Kolejny medal tego dnia zdobył Konrad Czerniak. Tym razem był to krążek koloru srebrnego. Po brąz natomiast sięgnął Paweł Korzeniowski (Grupa 5Styl). Dodatkowo zarówno Czerniak jak i Korzeniowski uzyskali kwalifikację na Mistrzostwa Europy w Budapeszczie. Nie tylko ci, którzy zakończyli na podium święcili spory sukces. Takim na pewno jest także wynik Ksawerego Masiuka. Zawodnik UKS G-8 Bielany Warszawa już po raz drugi tego dnia ustanowił nowy rekord Polski do lat 17. Rezulat 52.69 sekundy pozwolił mu także uzyskać kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Juniorów.

Pierwszy medal wśród zawodniczek z Lublina zdobył Klara Kowalska w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym. Reprezentantka AZS stanęła na ostatnim miejscu podium. Najszybsza okazała się Paulina Piechota z UKS 190 Łódź. Drugie miejsce zajęła Klaudia Tarasiewicz z UKP ,,Polonia Warszawa’’, która dodatkowo uzyskała minimum na młodzieżowe Mistrzostwa Europy.

Ostatnią konkurencją indywidualną było 1500 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Jako pierwszy ten dystans przepłynął Wojciech Dutkowiak (WKS Śląsk). Potrzebował do tego 15 minut 57 sekund i 71 setnych. Sekundę po nim do mety dotarł Szymon Kapała (MTP Kormoran Olsztyn). Na ostatnim miejscu podium uplasował się Piotr Bujak (St. Lok. SALOS Cortile Kielc).

Dzisiejszy dzień pływackich zmagań zamknęła sztafeta 4×100 metrów stylem zmiennym. W niej najlepsze okazały się dwa zespoły UKS’u G-8 Bielany Warszawa. Złoto zdobyła sztafeta w składzie: Kacper Stokowski, Adrian Jaśkiewicz, Barbara Mazurkiewicz, Zofia Woźniak . Srebrny skład z Warszawy wyglądał następująco: Ksawery Masiuk, Filip Urbański, Martyna Jabłońska, Kornelia Buszka. Po brązowy krążek sięgnęła drużyna AZS UMCS Lublin w składzie: Jakub Nowiczkow, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka i Filip Lech.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys