GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Szykują się ciekawe finał. Za nami eliminacje trzeciego dnia GMP

Dobre występy gospodarzy w eliminacjach. Konrad Czerniak i Laura Bernat powalczą o złoto w trzecim dniu Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Tak przebiegała rywalizacja w lubelskim Aqua:

Mocny start zaliczyli panowie na 50 metrów motylkiem. Najszybszy z czasem 23.31 sekundy był reprezentant KU AZS UMCS Lublin – Konrad Czerniak. Zaprezentował się bardzo dobrze i uzyskał czas lepszy niż wymagane minimum kwalifikacyjne na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Padły także dwa młodzieżowe rekordy Polski. Nowy najlepszy wynik w kategorii 19-23 lat ustanowił Karol Ostrowski (MKP Szczecin) – 23 sekundy i 43 setne. Wśród 17-latków dotychczasowy wynik przebił Kacper Czapla (IUKP ,,WODNIK” Police). Jego wynik 23.95 sekundy jest dodatkowo kwalifikacją do młodzieżowych mistrzostw Europy. 

Jest awans do finału, jest dobry wynik – najlepszy w sezonie, więc można powiedzieć, że mały sukces. Na pewno w finale będę chciał odpalić maksymalny poziom, może uda mi się popłynąć gdzieś w okolicach rekordu Polski. Jest już brąz, jest srebro, więc przydałby się jeszcze złoty medal – podsumowuje swoje osiągnięcie Konrad Czerniak. 

Po stronie pań najszybsza była obecna rekordzistka Polski na tym dystansie – Anna Dowgiert (KS Warta Poznań) – 26.53. Drugi rezultat uzyskała Kornelia Fiedkiewicz z MKS Juvenii Wrocław. O swoim celu popołudniu mówi triumfatorka na tym dystansie – Anna Dowgiert:

Moim głównym celem była kwalifikacja do mistrzostw Europy, trochę zabrakło, bo niecałe 0,3 sekundy, ale wydaje mi się, że po południu będzie lepiej. Przygotowałam się do zawodów jak najlepiej i jeżeli nic mi nie stanie na drodze, możemy liczyć na dobre wyniki. 

Wczoraj na 200 metrów stylem dowolnym złoto zdobyła Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn). Dziś na dystansie dwukrotnie dłuższym ponownie pokazała swoją świetną dyspozycję. Na wieczorne finał awansowała z pierwszego miejsca. W pierwszej trójce znalazły się także Klaudia Tarasiewicz z UKP ,,Polonia Warszawa” i Aleksandra Knop – pływaczka UKS’u 190 Łódź.

Z jakim nastawieniem podchodziłam do dzisiejszego startu? Luźna głowa, jak najmniej się zmęczyć – wydaje mi się, że zadanie wykonane. Moim głównym celem było 200 metrów kraulem, niestety nie poszło ono po mojej myśli. Jutro jest sztafeta 4×200 metrów. Będę płynęła z dziewczynami na pierwszej zmianie – będę próbowała polepszyć czas z wczoraj i zrobić to minimum B na igrzyska olimpijskie. Medale w ogóle nie grają tutaj roli, głównym celem jest właśnie minimum – komentuje Aleksandra Knop.

Najszybszy wśród panów okazał się Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko). Dystans 400 metrów pokonał z czasem 3 minut 57 sekund i 34 setnych. Wolniejszy o prawie sekundę był Antoni Kałużyński (Mokotowski UKP Warszawianka- Wodny Park). To właśnie on zakwalifikował się do wieczornych finałów z drugiej lokaty.

Spore emocje budził dziś dystans 200 metrów grzbietem. Startowała Laura Bernat (KU AZS UMCS Lublin), która już wcześniej uzyskała kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio. Jej dzisiejszy wynik jest dobrym prognostykiem przed wieczornymi finałami. Dopłynęła z czasem 2:13.77 i miała 3 sekundy przewagi nad drugą Wiktorią Palicką (TP Skalar Słupsk). Liderem w starcie mężczyzn był Jakub Skiera z TP Zielonej Góry. 

Podczas eliminacji czułam się dobrze. Nie denerwowałam się jakoś szczególnie, wykonałam plan i jestem z tego zadowolona.  W finale chcę dać z siebie wszystko i powalczyć o złoto. Myślę, że tu w Lublinie nie jestem jeszcze gotowa na rekord Polski, formę szykuję na zbliżające się mistrzostwa Europy. Podczas mistrzostw Polski próbujemy trochę nowych rzeczy. Jutro wystąpię jeszcze w kategorii 200 metrów żabką i ostatniego dnia 200 metrów zmiennym – podsumowuje Laura Bernat.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys