GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Drugi dzień GMP: Trzy złote krążki MKS Juvenii Wrocław

Nowe młodzieżowe rekordy Polski i emocje na najwyższym poziomie. Za nami drugi dzień zmagań Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców.

Pierwszy złoty krążek tego dnia wywalczyła na 200 metrów stylem dowolnym Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn). Czas zwyciężczyni wyniósł 1:59.69 setnych sekundy. Wolniejsza o 20 setnych była Dominika Kossakowska (AZS AWF Katowice) i to jej przypadło srebro. Podium domknęła Wiktoria Guść (UKS ,,Delfin” Piotrków Trybunalski), która dodatkowo osiągnęła minimum na młodzieżowe  mistrzostwa Europy.

Po męskiej stronie na pudle znalazło się dwóch zawodników z pierwszej trójki w eliminacjach – Kamil Sieradzki (UKP Unia Oświęcim) i Jan Hołub (KU AZS UMCS Lublin). Złoty medal padł łupem zawodnika z Oświęcima, a wynik dający srebro osiągnął reprezentant gospodarzy. Trzeci był Jakub Kraska (AZS Łódź). Poza podium znalazł się Mateusz Chowaniec (UKS Wodnik Siemianowice Śląskie), ale powtórzył swój wyczyn z rana – minimum do Mistrzostw Europy Juniorów. Rezultat wyścigu podsumował triumfator tej konkurencji – Kamil Sieradzki:

Nie spodziewałem się wygranej. Gdzieś po cichu liczyłem na ten medal, bo ciężko trenowaliśmy z trenerem Ptaszyńskim. Widziałem Janka Hołuba, na tej ostatniej pięćdziesiątce był bardzo blisko mnie, ale ostatecznie jakoś udało się wygrać. 

Kolejny krążek do kolekcji na zawodach dołożyła Alicja Tchórz (MKS Juvenia Wrocław). Wczoraj zdobyła złoto na 50 metrów stylem dowolnym. Dziś ponownie mierzyła się na najkrótszym możliwym dystansie, ale grzbietem. Tu także nie miała sobie równych. Triumfowała z czasem 28.12 sekundy i tym samym zakwalifikowała się na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Jako druga wyścig ukończyła Agata Naskręt (UKS G-8 Bielany Warszawa), a trzecia dopłynęłą Adela Piskorska (UKS Shark Rudna). Warto wyróżnić także występ 15-letniej Julii Smurzyńskiej, która ustanowiła nowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej. 

Po raz kolejny na tych mistrzostwach zaskakuje Ksawery Masiuk. Rano pobił rekord Polski do lat 17. Teraz przebił swój wynik z eliminacji. Zdobył złoto i ponownie uzyskał minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy. Na mistrzostwa zakwalifikował się także Filip Kosiński (AZS AWF Warszawa), ale jego rezultat nie pozwolił mu dziś znaleźć się na podium. Srebrny czas należał do Tomasza Polewki (AZS AWF Katowice), a brąz przypadł Karolowi Młynarczykowi (UKS G-8 Bielany Warszawa).

Ostatnią indywidualną konkurencją było 100 metrów żabką. Pierwsza trójka wśród pań wyglądała następująco: Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław), Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa), Karolina Piechowicz (SWIMLAND Olsztyn). Dodatkowo padły dwa minima na mistrzostwa w Rzymie. Osiągnęła je wspomniana Piechowicz oraz pływaczka UKS ,,Lokomotywa” – Zofia Chrzan. Mimo zwycięstwa o niedosycie mówiła zwyciężczyni – Dominka Sztandera:

Liczyłam na coś więcej, ale nie mogę narzekać, bo to jest mój drugi wynik życia. Mały głód pozostał, chciałam poprawić życiówkę na setkę żabą. Ale za dwa tygodnie są jeszcze mistrzostwa Europy, także mam jeszcze trochę czasu na przygotowanie. Podchodziłam do dzisiejszego starcia dobrze nastawiona.

Minima nie zabrakło także po stronie panów. Wynik zapewniający udział w mistrzostwach młodzieżowych osiągnął Bartosz Skóra (UKS Piątka Konstantynów Łódzki), ale jest to powtórka jego wyczynu z poranka. Mimo takiego sukcesu nie załapał się jednak do pierwszej trójki. Wygrał Jan Kozakiewicz z Legii Warszawa, który był najlepszy zarówno w eliminacjach jak i w walce o medale. Na miejscu stanęło aż dwóch zawodników. Ex aequo ten sam rezultat uzyskali Rafał Kusto (UKS ”ORKA” Lubań) i Dawid Wiekiera (MKP ,,Wodnik 29” Tych).

Czuję się cudownie. Szczerze mówiąc liczyłem na więcej, ale wiadomo, zawsze pozostaje niedosyt. W sumie to jest moje pierwsze złoto na 100m klasycznym. Co ciekawe, na porannych eliminacjach płynęło mi się gorzej, a szybciej. Teraz – lepiej, a wolniej. Cieszę się, że dowiozłem złoto, rywale zaciekle gonili, ale się wybroniłem – komentuje złoty medalista, Jan Kozakiewicz.

Na koniec mieliśmy sztafety 4×100 metrów stylem dowolnym. Po stronie żeńskiej najlepsza była ekipa MKS Juvenia Wrocław. Po srebro sięgnęły pływaczki UKS G-8 Bielany Warszawa, a podium domknęły zawodniczki gospodyń. Jeżeli chodzi o panów to tu triumfowali zawodnicy UKS G-8 Bielany Warszawa, drugie miejsce zajął AZS AWF Katowice, a brąz, podobnie jak w konkurencji żeńskiej, zdobyli gospodarze. W klasyfikacji punktowej po dwóch dniach zmagań prowadzi KU AZS UMCS Lublin.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys