GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Drugi dzień GMP: Znamy skład czwartkowych finałów

Wiemy kto powalczy wieczorem o medale. W eliminacjach drugiego dnia Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Zawodnicy rywalizowali na 200 metrów stylem dowolnym, 50 metrów grzbietem i 100 metrów klasycznym.

Dobrym prognostykiem przed wieczornymi finałami był wynik Marty Klimek na 200 metrów dowolnym. Zawodniczka UKP Unii Oświęcim jeszcze w grudniu na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Lublinie sięgnęła po 3 krążki w tym stylu. Dziś była najszybsza w swojej konkurencji, a jej czas wyniósł 2:03.23. 

Byłam skupiona przed startem. Podeszłam do eliminacji na spokojnie. Oczywiście czas nie był jakiś zadowalający, ale na sesję poranną nie ma się co spinać. Podeszłam do nich na dużym luzie. Najważniejszy mój cel to kwalifikacja olimpijska, a które miejsce tu zajmę to sprawa drugorzędna. – komentuje swój wynik Marta Klimek.

Do wieczornych finałów załapała się także rekordzistka Polski młodzieżowych grupy wiekowych (14-17 lat), Aleksandra Knop z UKS 190 Łódź. W męskich startach najszybszy był za to Mateusza Chowaniec (UKS Wodnik Siemianowice Śląskie). Dopłynął z czasem 1:49.10 co zapewniło mu nie tylko wieczorny finał, ale także było wypełnieniem minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów w Rzymie. Czas poniżej 1 minuty i 50 sekund uzyskali także Kamil Sieradzki (UKP Unia Oświęcim) i reprezentant KU AZS UMCS Lublin – Jan Hołub. Czwarty czas uzyskał Christian Sztolcman, dla którego był to pierwszy start w Polsce:

Chciałem popłynąć trochę lepiej, ale finał będzie. Była trochę nerwówka, to mój pierwszy start w Polsce. Przede mną jeszcze sobotni wyścig na 100 metrów kraulem. Nastawienie na Lublin jest jedno: bilet do Japonii.

Wczoraj zdominowała 50 metrów dowolnym. Dziś znów dobrze się pokazała na tej samej odległości, ale stylem grzbietowym. Mowa o Alicji Tchórz, pływacze MKS Juvenia Wrocław. Poranne eliminacje zakończyła z czasem 28 sekund i 63 setnych. Tuż za nią wolniejsza o 31 setnych była Paulina Peda (AZS AWF Katowice). Do pierwszej dziesiątki załapała się także rekordzistka Polski w kategoriach wiekowych 17 i 18 lat – Zuzanna Herasimowicz (AZS AWF Warszawa). Jeżeli chodzi o panów to tu najszybszy był Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice), któremu zwycięstwo zapewnił rezultat 25 sekund i 21 setnych. Druga lokata przypadła 17-letniemu Ksaweremu Masiukowi z UKS G-8 Bielany Warszawa. Jego czas to 25.28 sekundy i jest to nowy rekord Polski w jego kategorii wiekowej. Dodatkowo ten wynik zapewnił mu kwalifikacje na młodzieżowe mistrzostwa Europy. Swoje występy na zawodach skomentował wspomniany rekordzista:

Jestem bardzo zadowolony z wczorajszego występu, do pobitych rekordów dołączyłem minimum na Mistrzostwa Świata Juniorów i Europy Juniorów. Dzisiaj mój cel to zrobienie minimum na Mistrzostwa Europy Seniorów.  

Ostatnią tego dnia konkurencją eliminacyjną było 100 metrów stylem klasycznym. Najlepszy wynik osiągnęła Weronika Hallmann z AZS AWF Warszawa (1:10.24). Druga była Karolina Piechowicz, której czas 1 minuty 10 sekund i 24 setnych był także wypełnieniem minimum na juniorskie mistrzostwa Europy. W męskiej konkurencji liderem jest Jan Kozakiewicz z Legii Warszawa (1:00.64). W walce o medale ujrzymy także Bartosza Skórę (UKS Piątka Konstantynów Łódzk), który co prawda był dziewiąty, ale wypełnił minimum na młodzieżowe mistrzostwa w Rzymie.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys