GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Kawęcki jedzie do Tokio! Gospodarze sięgają po pierwsze złote medale

Kolejne minimum na igrzyska olimpijskie! Bilet do Tokio zdobył Radosław Kawęcki z AZS AWF Warszawa. To tylko przedsmak tego, co się działo trzeciego dnia Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców.

Pierwszy wyścig odbył się na 50 metrów motylkiem, a pierwsze podium było identyczne jak w porannych startach. Złoto przypadło Annie Dowgiert z KS Warty Poznań, która mimo wszystko może czuć lekki niedosyt. Zabrakło jej niewiele do kwalifikacji na mistrzostwa Europy. Minimum wynosi 26,26 sekundy, a ona była wolniejsza o zaledwie 8 setnych sekundy. Podium uzupełniły tak samo jak w eliminacjach Kornelia Fiedkiewicz (MKS Juvenia Wrocław) oraz Joanna Świątek (UKP Gryf Dębica). Pływaczce z Wrocławia przypadło srebro, a reprezentantce z Dębicy brąz. Swój dzisiejszy występ podsumowała Anna Dowgiert, triumfatorka pierwszej konkurencji:

Wielka szkoda, że nie udało się zdobyć minimum do Budapesztu. Było parę błędów i wiem, że mogło się to zamknąć w tych niecałych dziesięciu setnych. Niestety takie są sprinty. Zdobyłam złoto, ale to tak nie cieszy. Powiem szczerze, że jestem na takim etapie swojej kariery, że medale nie cieszą – cieszą mnie wyniki. Jutro czeka mnie 100 metrów kraulem – to już będzie walka o minimum na Igrzyska.

Podium w męskim starcie zdominowali gospodarze. Najszybszy był Konrad Czerniak (23.45), a tuż za nim dopłynął jego kolega z zespołu – Marcin Cieślak (23.72). Trzeci czas uzyskał Michał Chudy z KS Warty Poznań. Dla Konrada Czerniaka był to czwarty medal na tych zawodach. Do kolekcji dołożył brakujący rodzaj kruszcu, bo już wcześniej zdobył srebro i dwa brązy. Po dzisiejszym wyścigu nie krył sporej radości z tego faktu:

Pierwsze złoto smakuje bardzo dobrze. Chyba po dwóch latach udało się odzyskać tytuł. Czas może trochę gorszy niż rano, ale trochę za bardzo się spiąłem. Pozrywałem delikatnie rytm, też ściana nie weszła, ale finalnie jest złoto. Jutro przede mną start na 100 metrów stylem dowolnym. Na pewno chciałbym popłynąć najlepszy czas w sezonie. Ze startu na start pływa mi się coraz lepiej. 

Kolejne podium zdominowały reprezentantki Łodzi. Mowa o rywalizacji na 400 metrów stylem dowolnym. Na drugim miejscu stanęła Aleksandra Knop, a lokatę niżej uplasowała się Paulina Piechota. Obie reprezentujące UKS 190 Łódź. Zespołowi z województwa łódzkiego zabrakło jednak medalu z tego najdroższego kruszu. Przypadł on Klaudii Tarasiewicz (UKP ,,Polonia Warszawa”), której rezultat 4:15.39 sekundy zapewnił nie tylko zwycięstwo, ale i kwalifikację na młodzieżowe mistrzostwa Europy. 

Wśród panów najlepszy rezulat na tym dystansie uzyskał Wojciech Wojdak (BOSiR Brzesko) – 3:51.65 sekundy. Wyścig zakończył z niemal 3-sekundową przewagą nad swoimi rywalami. Srebrny czas uzyskał Filip Zaborowski (MKP Szczecin), a na najniższym stopniu podium stanął Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa). Mimo zwycięstwa Wojdak odczuwał spory niedosyt o czym powiedział po wyścigu:

Uważam, że mogłem popłynąć dużo szybciej. W ogóle nie jestem zadowolony z czasu, bo taki już osiągnąłem na Grand Prix Polski w sezonie. Jeżeli chodzi o rankingi europejskie, to wcale nie jest dobry czas. Minimum do Budapesztu wydawało się osiągalne, ale, jak widać, nie byłem dziś w zbyt dobrej dyspozycji i popłynąłem na dużo wolniejszy czas. Moim głównym startem od zawsze było 800 m dowolnym, na którym powalczę o minimum na Igrzyska. 

W rywalizacji na 200 metrów zwyciężyła faworytka – Laura Bernat z KU AZS UMCS Lublin. Jej czas 2:11.45 jest lepszy niż minima na mistrzostwa Europy, Europy juniorów oraz świata juniorów. Ale na te imprezy 15-letnia pływaczka zakwalifikowała się już wcześniej. Po srebro na tym dystansie sięgnęła Kaludia Naziębło z MKS Juvenii Wrocław. Brązowy medal padł łupem pływaczki AZS AWF Katowice – Pauliny Pedy. Rezultat uprawniający do startu na mistrzostwach w Rzymie uzyskała Wiktoria Palicka (TP Skalar Słupsk).

To był ciężki wyścig, ale najważniejsze, że wykonałam swój plan. Dobrze mi się płynęło, jestem bardzo zadowolona. Miałam jeszcze duże rezerwy, ale po prostu trzymałam się naszych założeń z trenerem, żeby dobrze się bawić, uzyskać jak największą satysfakcję z tego startu i postarać się wygrać, a także mocno finiszować. Na mistrzostwach Europy będę chciała pobić rekord Polski, na pewno dam z siebie wszystko – komentuje swój wyścig Laura Bernat.

Prawdziwa bomba padła po stronie mężczyzn. Radek Kawęcki z AZS AWF Warszawa osiągnął minimum na igrzyska olimpijskie. Rezultat triumfatora z Warszawa wyniósł 1 minutę 57 sekund i 7 setnych. Do Budapesztu natomiasta na mistrzostwa Europy pojedzie zdobywca srebrnego medalu – Jakub Skierka z TP Zielona Góra. Po medal brązowy na tym dystansie sięgnął Mikołaj Malec z MKS Trójka Łódź.

Zabieram bilet do Tokio do domu. Tak – jest ogromna radość, ale i niestety mały niedosyt. Miałem wpadki chorobowe przed tymi zawodami. Myślę, że jestem w stanie pływać jeszcze lepiej na mistrzostwach Europy. Jutro startujemy w sztafecie na 4×200 metrów kraulem, a w niedzielę 100 metrów grzbietem – mówił Radosław Kawęcki.

Tym sposobem dotarliśmy do końca konkurencji indywidualnych, ale to nie był jeszcze koniec dzisiejszych emocji. Odbyła się jeszcze mieszana sztafeta 4×100 metrów stylem dowolnym. Tu najlepsza okazała się drużyna AZS AWF Katowice reprezentowana przez Jakuba Majerskiego, Paulinę Nogaj, Piotra Ludwiczaka oraz Dominikę Kossakowską. Po srebro sięgnęła UKP Unia Oświęcim w składzie: Kamil Sieradzki, Marta Klimek, Jan Więzik, Zuzanna Famulok. Na trzecim miejscu zmagania zakończyli pływacy UKS GOS Raszyn – Bruno Kaźmierczak, Jan Białecki, Aleksandra Polańska, Julia Kulik. 

Po trzech dniach zmagań w klasyfikacji medalowej na czele jest ekipa MKS Juvenii Wrocław. Natomiast w klasyfikacji punktowej nadal fotel lidera okupują gospodarze – KU AZS UMCS Lublin.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys