GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Kolejne minimum na igrzyska olimpijskie i wygrana ex aequo na 200 metrów motylkiem. Za nami czwarty dzień GMP

Kolejny bilet do Tokio wydany. Szczęśliwym posiadaczem jest Krzysztof Chmielewski, zwycięzca rywalizacji na 200 metrów motylkiem. Emocji nie zabrakło także przy pozostałych startach.

MKS Juvenia Wrocław zdominowała podium pierwszej konkurencji. Identycznie jak w porannej rywalizacji najszybsza była Alicja Tchórz z czasem 55 sekund i 6 setnych. Po brąz sięgnęła jej koleżanka z drużyny – Kornelia Fiedkiewicz. Między reprezentantkami z Wrocławia uplasowała się Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn).

Wszystkie oczy były jednak skupione na walkę panów. Bardzo dobre rezultaty w eliminacjach zapowiadały, że to będzie zaciekła rywalizacja. Chociaż minimum na igrzyska nie padło, to emocji nie brakowało: mieliśmy aż dwóch zwycięzców. Ex aequo na najwyższym stopniu podium stanęli Jakub Kraska (AZS Łódź) i Karol Ostrowski (MKP Szczecin). Obaj uzyskali czas 48.72 sekundy. Z tego powodu kolejny medal był koloru brązowego. Ten przypadł Kacprowi Majchrzakowi z KS Warty Poznań. Wyścig podsumowali obaj triumfatorzy.

Jakub Kraska:

Jest radość, ale jest też niedosyt. Należę do zawodników, którzy nie walczą o tytuły – spełniam się poprawiając swoje życiówki. Tym razem się to nie udało. Cieszę się jednak, że udało mi się zdobyć pierwszy złoty medal na tej imprezie. Był to kolejny wynik poniżej 49 sekund, więc powoli już łapię regularność pływania na takim poziomie. Swoją lepszą dyspozycję szykuję na zbliżające się mistrzostwa Europy.

Karol Ostrowski:

Pewien niedosyt jest. Do minimum zabrakło 15 setnych, więc ciężko jest być z takiego rezultatu zadowolonym. Szczególnie, że tak mało brakowało. Królewski wyścig wygrany ex aequo z Kubą Kraską, więc nie ma co się załamywać. Jeszcze mam cały miesiąc, więc spróbuję powalczyć o to minimum na innych zawodach.

Walka o złoto na 200 metrów motylkiem rozstrzygnęła się pomiędzy 16-latkami. Mowa o reprezentującej UKP ,,Polonię Warszawa” Aleksandrze Klusek oraz występującej w barwach gospodarzy Klarze Kowalskiej. Finalnie zwyciężyła ta pierwsza z czasem 2:15.63 sekundy. Zawodniczka KU AZS UMCS Lublin była wolniejsza od triumfatorki o 0,36 sekundy. Tym samym to jej przypadł srebrny krążek. Podium dopełniła Zuzanna Nowak z UKP Unii Oświęcim.

Nie spodziewałam się, że dopłynę druga. Jestem zatem bardzo bardzo zadowolona. Po eliminacjach wiedziałam jednak, że zostało mi dużo siły i mogę dać więcej w finale. Tu płynęło mi się bardzo dobrze. Myślę, że to jeden z największych sukcesów w mojej karierze. Jutro popłynę jeszcze 1500 metrów. Mam nadzieję, że zakończę w pierwszej dziesiątce – komentuje srebrna medalistka, Klara Kowalska.

Prawdziwa rewelacja wydarzyła się jednak na dystansie panów. Krzysztof Chmielewski (IUKS ,,Muszelka” Warszawa) uzyskał kwalifikację na igrzyska olimpijskie do Tokio. Jego czas 1:56.28 był lepszy 0,2 sekundy od wymaganego minimum. Dodatkowo jego rezultat pozwala mu wystartować na tegorocznych mistrzostwa Europy w Budapeszcie. Drugi na tym dystansie finiszował Jan Zubik (UKP ,,Polonia Warszawa’’), a po brąz sięgnął Michał Chmielewski – brat zwycięzcy, który także występuje w tym samym zespole. Oprócz medalu każdy ze wspomnianej trójki uzyskał lepszy czas niż minima na młodzieżowe mistrzostwa świata oraz Europy.

To świetne uczucie, nie spodziewałem się takiego wyniku. Po eliminacjach miałem taką myśl, że w finałach będzie lepiej, ale że aż tak… Teraz przede mną jeszcze start na 800 metrów, sam nie wiem czego mam się po nim spodziewać. To minimum to było takie marzenie przed przyjazdem do Lublina, jak widać to się udało! – mówi Krzysztof Chmielewski, który nie krył radości po wyścigu.

Żeńska odsłona rywalizacji na 200 metrów stylem klasycznym przyniosła złoty krążek Weronice Hallmann (AZS AWF Warszawa). Uzyskała rezultat 2:29.52 sekundy. Jest to jej drugi medal w wyścigu żabką na tych mistrzostwach, bo zdobyła już srebro na dystansie dwukrotnie krótszym. Drugi najlepszy rezultat uzyskała Kinga Paradowska (MUKS ”Piętnastka”). Na trzecim stopniu podium stanęła Weronika Klejna (UKS ,,Jedynka” SP SOLEX). 

Pierwsza dwa miejsca po stronie panów były identyczne jak w eliminacjach. Najlepszym pływakiem był Dawid Wiekiera (MKP ,,Wodnik 29” Tychy). Dystans 200 metrów pokonał z czasem 2:11.73 sekundy. Drugi rezultat uzyskał Bartłomiej Roguski (AZS AWF Warszawa). Jeżeli chodzi o trzecie miejsc,e to tu wskoczył Dawid Szwedzki (WKS Śląsk).

Tym sposobem dobrnęliśmy do końca konkurencji indywidualnych. Dzisiejsze zmagnia zamknęła sztafeta 4×200 metrów stylem dowolnym. Żeńska odsłona zakończyła się zwycięstwem ekipy UKS 190 Łódź. Na drugim miejscu zakończyli gospodarze mistrzostw, a ostatnie medalowe miejsce przypadło AZS AWF Katowice.

Starty panów zakończyły się zwycięstwem UKP Unii Oświęcim. Srebrne medale zdobyli pływacy WKS’u Śląska, a brąz przypadł ekipie AZS AWF Warszawa.

Po czterech dniach zawodów w klasyfikacji medalowej nadal prowadzi MKS Juvenia Wrocław. Lider nie zmienił się także w klasyfikacji punktowej. Niezmiennie nadal prowadzi KU AZS UMCS Lublin.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys