GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Na pewno będą kwalifikacje ‒ rozmowa z Piotrem Kasperkiem

Za kilka dni lubelska pływalnia „Aqua” będzie gościła czołówkę krajowych zawodników. Ci podczas Głównych Mistrzostw Polski powalczą nie tylko o medale, ale i o kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie. O przygotowaniach pod kątem organizacyjnych oraz o tym, czego możemy się spodziewać, opowiedział naczelnik zawodów oraz trener AZS UMCS Lublin ‒ Piotr Kasperek.

Do mistrzostw zostało bardzo mało czasu. Czy można powiedzieć, że Lublin jest w pełni gotowy? 

Mistrzostwa za kilka dni, więc jeszcze kilka rzeczy do zrobienia zostało. Natomiast generalnie z tych większych działań wszystko już za nami i wszystko jest już dopięte!

Co sprawia największy problem w przygotowaniu takich zawodów w dobie pandemii?

Mieliśmy trochę problemów przy poprzednio zorganizowanych zawodach, czyli marcowej edycji Gran Prix Pucharu Polski. Wprowadziliśmy różne reguły z pomocą Polskiego Związku Pływackiego, ale nie były one zbyt skuteczne. Teraz zostały one zmodyfikowane i nie będzie też aż tylu uczestników co wtedy, więc powinno być lepiej.

A o jakiej liczbie zawodników mówimy w kontekście nadchodzących mistrzostw?

Na ten moment mamy około 530 zgłoszeń. Myślę, że ta liczba nie przekroczy 600.

Pod kątem sportowym to chyba będą świetne zawody. Jedna z ostatnich szans na kwalifikację olimpijską. Okiem trenera będziemy świadkami minimów?

Na pewno będą kwalifikacje indywidualne. Sporo zawodników ostrzy sobie zęby na kwalifikacje do sztafet, które mają zapewniony start w igrzyskach. Jeżeli chodzi o czasy indywidualne to jak na razie 3 osoby wypełniły te normy m.in. zawodniczka AZS – Laura Bernat.

Kto w drużynie AZS UMCS Lublin ma realną szansę, aby myśleć jeszcze o Tokio?

Najbliżej jest Konrad Czerniak. Przed kilkoma tygodniami uzyskał takie wyniki, które oddzielają go jedynie setnymi sekundami od kwalifikacji. Wielką niewiadomą pozostaje forma Marcina Cieślaka. Do mistrzostw przygotowywał się w Stanach Zjednoczonych, więc nie wiemy w jakiej jest dyspozycji. Patrząc jednak na jego zimowe starty można się spodziewać, że uzyska to minimum do Tokio.

Wy jako drużyna jaki stawiacie sobie cel na najbliższe mistrzostwa?

Oprócz kwalifikacji do igrzysk mamy ambicje powtórzyć sukcesy z poprzednich lat. Zawsze bardzo dobrze spisywaliśmy się na Mistrzostwach Polski w różnych klasyfikacjach.

Na koniec proszę powiedzieć na co trener czeka najbardziej? Jest jakiś występ, dystans, który budzi większe emocje?

Ciężko wskazać tylko jeden. Jest kilka dystansów, na których emocje będą na pewno. Dla przykładu pierwsza konkurencja mistrzostw czyli 50 metrów stylem dowolnym. Tutaj będzie bardzo zacięta rywalizacja między Konradem Czerniakiem z naszego zespołu, a Paweł Juraszkiem z Dzierżoniowa. Kolejnym ciekawym wyścigiem będzie 100 metrów motylkiem. Tu o jak najlepsze wyniki powalczą Jakub Majerski z AWF-u Katowice oraz reprezentanci naszego klubu ‒ Konrad Czerniak i Marcin Cieśla. Zwycięzca tej konkurencji będzie mógł startować w sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym. To tylko przedsmak tego, co się będzie dziać w każdym z pięciu dni mistrzostw.

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys