GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Ostatnie eliminacje mistrzostw. Nowy rekord Polski i minimum na mistrzostwa Europy

Poznaliśmy finalistów ostatniego dnia Głównch Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. W trakcie eliminacji padł nowy rekord Polski na 50 metrów stylem klasycznym. Ustanowił go Jan Kozakiewicz.

Ostatnie eliminacje i ostatnia okazja do walki o medale. W pierwszej konkurencji na 50 metrów stylem klasycznym najszybsza była Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa). Zakwalifikowała się z pierwszego miejsca z czasem 32.10 sekundy. Pływaczka z Warszawy będzie miała okazję dodać kolejny medal do kolekcji w stylu klasycznym, bo na tych mistrzostwach sięgnęła już po dwa – srebro na 100 metrów i złoto na 200 metrów. Do walki o zwycięstwo włączy się m.in. Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław), która uzyskała drugi najlepszy rezultat. Trzecia w kolejności była zawodniczka gospodarzy – Wiktoria Samuła.

W finale chcę popłynąć szybciej niż teraz. Zrobię wszystko, by zbliżyć się do życiówki. Będę chciała też powalczyć w sztafecie. Mistrzostwa powoli dobiegają końca. Dla mnie były to bardzo dobre zawody, co już mogę powiedzieć. Popłynęłam tu drugi wynik w życiu na 100 klasykiem – zapowiada Dominika Sztandera.

Swoją formą zaimponował Jan Kozakiewicz. Reprezentant Legii Warszawa ustanowił nowy rekord Polski na 50 metrów klasykiem. Od tej pory wynosi on 27.17 sekundy. Przebił tym samym poprzedni najlepszy rezultat aż o 0,31 sekundy. Ten wynik uprawnia go także do startu na mistrzostwach Europy w Budapeszcie. 

Spodziewałem się, że ta kwalifikacja padnie już w eliminacjach. Nawet założyłem się o to z trenerem! Wygrałem więc podwójnie! Moja radość jest ogromna. Nie zapeszajmy, ale myślę, że w finale będzie lepiej. Postaram się zejść poniżej 27 sekund. W Lublinie pływa mi się bardzo dobrze, co było widać (śmiech). To bardzo sensowny basen, są tu dobre ściany, teraz nowe tablice, ja się jaram! – mówił Jan Kozakiewicz, który nie krył ogromnej radości ze swojego sukcesu.

Za to czas lepszy niż minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy uzyskał Bartosz Skóra (UKS Piątka Konstantynów Łódzki). W popołudniowej rywalizacji ujrzymy także pojedynek braci. O podium powalczą Rafał Kusto (UKS ”ORKA” Lubań) i Robert Kusto (UKS G-8 Bielany Warszawa). 

Kolejne starty odbyły się na 100 metrów grzbietem. Najlepszy rezultat uzyskała Paulina Peda – 1:01.80 sekundy. Dodatkowo jest to lepszy czas niż minimum do sztafet na igrzyska olimpijskie. Drugi czas należał do Agaty Naskręt (UKS G-8 Bielany Warszawa). W pierwszej trójce znalazła się także Klaudia Naziębło (MKS Juvenia Wrocław) – rekordzistka Polski w kategoriach młodzieżowych (od 15 do 18 lat). 

Bardzo bym się cieszyła z rekordu życiowego w finale. W eliminacjach popłynełam sekundę wolniej od mojej życiówki. Jest to ostatni dzień mistrzostw, więc zobaczymy ile uda mi się wykrzesać. Jestem otwarta na to co moja forma przyniesie, więc zobaczymy. Wszystko się może zdarzyć – komentuje Klaudia Naziębło.

Kolejny rekord Polski w kategorii 17 lat ustanowił Ksawery Masiuk. Wcześniej nowe najlepsze czasy uzyskał na 50 metrów grzbietem i 100 metrów motylkiem. Teraz dołożył rekord na 100 metrów grzbietem. Od tej pory nowy najlepszy rezultat w jego kategorii wiekowej wynosi 55.02 sekundy. Warto wyróżnić także wyniki jego rywali, bo pierwsza czwórka uzyskała lepszy czas niż minimum do sztafet na igrzyska w Tokio.

Czuję się wspaniale. Każdy rekord cieszy. Mam nadzieję, że popołudniu uda mi się jeszcze poprawć ten wynik. Mam mocnych rywali. Będzie trudno, ale spróbuję powalczyć o złoto. Już teraz mogę jednak powiedzieć, że spełniłem wszystko to co sobie założyłem przed mistrzostwami. Nawet z nadwyżką – podsumowuje nowy rekordzista Polski wśród 17-latków.

Rywalizacja na 400 metrów stylem zmiennym przyniosła złoty medal Zuzannie Famulok (UKP Unia Oświęcim) oraz srebro Kindze Paradowskiej (MUKS ”Piętnastka'). W dzisiejszych eliminacjach obie rywalizowały w tym samym stylu, ale dystans był o połowę krótszy – 200 metrów. Kolejność rezultatów końcowych jednak się nie zmieniła. Famulok była pierwsza z czasem 4:51.56, a tuż za nią finiszowała Paradowska, która była wolniejsza o lekko ponad trzy sekundy.

Starty panów zakończyły się zwycięstwem Kacpra Bidowańca (TP Zielona Góra). 200 metrów pokonał w czasie 2:04.81 sekundy. Wyścig ukończył z przewagą 0,63 sekundy nad drugim Marcelem Wągrowski (AZS Łódź). Po południu do walki o zwycięstwo włączą się także medaliści tego stylu na trwających mistrzostwach – Dawid Wiekiera (MKP ,,Wodnik 29” Tych) oraz Dominik Bujak (St. Lok. SALOS Cortile Kielce). 

Odbyły się także wolniejsze serie na 800 metrów mężczyzn i 1500 metrów kobiet. Pretendentów (teorytycznie) do walki o medale na tych dystansach zobaczymy jednak dopiero w sesji popołudniowej. Wówczas odbędą się najszybsze serie. O dobrych miejscach na koniec konkurencji mogą myśleć Weronika Margula (MKP Szczecin) i Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa).

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys