GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Pierwszy dzień eliminacji i pierwsze minimum do Tokio zrobione!

Rozpoczęły się Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. Tegoroczne zawody odbywają się w Lublinie, a impreza potrwa do niedzieli. Środowe eliminacje przyniosły sporo sukcesów indywidualnych.

Świetny początek eliminacji. Już w pierwszej konkurencji – 50 metrów stylem dowolnym padło minimum na Igrzyska Olimpijskie. Bilet do Tokio zapewnił sobie Paweł Juraszek, zawodnik MKS Dziewiątki Dzierżoniów. Dopłynął z czasem 21 sekund 72 setnych. Jak mówił Juraszek spodziewał się osiągnięcia kwalifikacji:

Zaskoczenia wielkiego nie ma. Na to się szykowaliśmy! Oczywiście nie szykowaliśmy 100% formy na mistrzostwa Polski, bo są też mistrzostwa Europy na miesiąc. W eliminacjach poza tym nie ma najszybszego pływania. Zatem oczekuje, że po południu będzie szybciej! Najważniejsze, że kwalifikacja olimpijska jest wypełniona. Co będzie dalej, to zobaczymy. Dla mnie, może powiem nieskromnie, ta kwalifikacja była rzeczą, którą po prostu musiałem zrobić. Ostatnio się nie udawało, ale dziś już było inaczej. Do Lublina przyjechałem tylko na dzisiejsze starty. Jutro już wyjeżdżam.

50 metrów stylem dowolnym przyniosło także kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Juniorów. Minima uzyskali Mateusz Chowaniec z UKS Wodnik Siemianowice Śląskie oraz Paweł Uryniuk z UKS G-8 Bielany Warszawa. Warto wyróżnić także występ reprezentanta KU AZS UMCS Lublin. Trzeci najlepszy rezultat uzyskał Konrad Czerniak (22 sekundy i 23 setne). Awans do finału uzyskał także inny pływak lubelskiej drużyny – Jan Hołub.

Tak swój wynik na tym dystansie skomentował Konrad Czerniak:
Chciałem popłynąć szybko. Myślałem o tym, by uzyskać minimum. ale trochę zabrakło. Pojawił się jeden mały błąd, który jest do wyeliminowania. Po południu będzie się szybciej pływało. Mam nadzieję, że wtedy padnie już minimum i będzie większy spokój. Uważam, że jestem w dobrej dyspozycji na tych mistrzostwach.

W tej samej konkurencji, ale w kategorii pań, w pierwszej dziesiątce zmagania ukończyła Wiktoria Czarnecka. Rezultat 26.44 zapewnił jej udział w wieczornych finałach.

Kolejne dwie reprezentantki zielono-białych znalazły się w pierwszej dziesiątce w rywalizacji na 400 metrów style zmiennym – Kamila Andrzejewska oraz Wiktoria Samuła.

Ze swojego poranego wyniku może być zadowolony Krzysztof Chmielewski (IUKS ,,Muszelka” Warszawa). Wynik 4:27.59 na 400 metrów zmiennym zapewnił mu kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Juniorów. Najszybszy w tej rywalizacji był jednak Dominik Bujak (St. Lok. SALOS Cortile Kielce). Był szybszy od Chmielewskiego o zaledwie 11 setnych sekundy, ale jego kategoria wiekowa nie pozwoliła mu na zaakwalifikowanie się na mistrzostwa. Także w tej kategorii AZS UMCS Lublin będzie miał dwóch pływaków w wieczornych zmaganiach. Są to Adam Mróz i Jan Adamczyk.

W eliminacjach padł także nowy rekord Polski. Nowy najlepszy wynik w kategorii 17 lat ustanowił Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa). Dystans 100 metrów motylkiem pokonał z czasem 52 sekund i 93 setnych. Z dobrej strony zaprezentował się także jego klubowy kolega – Paweł Uryniuk. Chociaż jego wynik nie zapewnia mu awansu do finału to wypełnił minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów. Obie te rzeczy wypełnił za to Mateusz Chowaniec (UKS Wodnik Siemianowice Śląskie). Zobaczymy go i na młodzieżowych mistrzostwach Europy i w wieczorenj walce o medale. Jeżeli chodzi o pływaków AZS UMCS Lublin to w pierwszej dziesiątce znaleźli się także Konrad Czerniak i Marcin Cieślak.

Główną imprezą dla mnie miały być mistrzostwa Europy, ale tu w Lublinie jest ciekawa stawka, z którą chcę powalczyć. Głównym celem na dzisiejsze kwalifikacje było wejście do finału i to się udało, dlatego jestem zadowolony. – podsumowuje Marcin Cieślak.

Do swoich klubowych kolegów w tej samej kategorii dołączy Martyna Piesko, która wśród pań była trzecia. Druga lokata przypadła Paulinie Nogaj (AZS AWF Katowice). Najszybsza była za to Klaudia Naziębło (MKS Juvenia Wrocław). Jako jedyna skończyła wyścig z czasem poniżej 1 minuty.

Jestem zadowolona. Eliminacje miały być luźniejsze, ale mocne. Mniejszym nakładem sił udało się osiągnąć założone cele. Liczę, że w finale będzie lepszy czas. Każdy wynik poniżej 59 sekund, czyli poprawienie rekordu życiowego i przełamanie pewnej bariery będzie rezultatem dobrym. – mówi Klaudia Naziębło.

Oprócz eliminacji odbyły się także wolniejsze serie na 800 metrów stylem dowolnym. Wśród pań najlepsza okazała się Martyna Kraszewska z MTP Kormoran Olsztyn. Tuż za nią były pływaczki lubelskiej drużyny – Daria Nita, Julia Adamczyk, Natalia Siwko, które zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Po stronie panów najlepszy okazał się Wojciech Dutkowski (WKS Śląsk).

fot. Michał Piłat
Autor: Rafał Małys