GŁÓWNE MISTRZOSTWA POLSKI
SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU,
28.04.-02.05.2021 LUBLIN

Organizatorzy

Walka o bilet do Tokio nadal trwa. Rozpoczynamy czwarty dzień GMP.

Mocne starcie na 100 metrów stylem dowolnym w eliminacjach. Dobry prognostyk przed wieczornyną walką o medale.

Sobotnie, poranne zmagania otworzyła rywalizacja pań na 100 metrów stylem dowolnym. Do pierwszej trójki załapały się pływaczki, które mają już w swojej kolekcji medale na trwających mistrzostwach. Najszybsza była Alicja Tchórz z MKS Juvenii Wrocław. Jej czas w eliminacjach wynosił 56.35 sekundy. Tuż za nią finiszowała jej koleżanka z drużyny – Kornelia Fiedkiewicz, która była wolniejsza od Tchórz o zaledwie 0,05 sekundy. Trzecia była Dominika Kossakowska, zawodniczka AZS AWF Katowice.

Świetną formę pokazali panowie. Dziewięciu na dziesiąciu zakwalifikowanych do finału uzyskało lepszy rezultat niż minimum do sztafet na igrzyska olimpijskie. Najszybszy okazał się Jakub Kraska (AZS Łódź) z czasem 49.02 sekundy. Jak sam zapowiada postara się wieczorem przebić ten wynik:

Rezerwy jeszcze są. Na pewno po południu będę starał się popłynąć mocniej. W finale nie będzie faworytów. To jeden z mocniejszych finałów na tych mistrzostwach. Muszę uważać na Karola Ostrowskiego, który jest w znakomitej formie, a także na Konrada Czerniaka. Jest wielu świetnych zawodników. Wiele może się stać. Myślę, że bariera 49 sekund zostanie złamana przez kilku zawodników. Jest szansa, że w finale padnie minimum na Tokio!

Drugi w tym wyścigu był Mateusz Chowaniec (UKS Wodnik Siemianowice Śląski), który rezultatem 49.35 sekundy wypełnił minimum na młodzieżowe mistrzostwa świata oraz juniorskie Europy. Dodatkowo w wieczornej w walce o medale ujrzymy Pawła Korzeniowskiego (Grupa 5Styl) – olimpijczyka, a także wielokrotnego medalistę mistrzostw Europy i świata. 

Na pewno doświadczenie mam największe, ale i lat też mam najwięcej, zatem wszystko się kompensuje. 36 lat to już jak na pływaka bardzo dużo. Moim celem jest kwalifikacja olimpijska. Już udało mi się wypełnić minimum na mistrzostwa Europy na 100 delfinem. Dzisiaj zostało 100 kraulem, zobaczymy jak pójdzie – komentuje Paweł Korzeniowski.

Wyścig na 200 metrów motylkiem zdominowały reprezentantki gospodarzy. Pierwsza była Daniela Georges (2:17.42), a drugi najlepszy rezultat uzyskała Klara Kowalska (2:19.56). Plan na te eliminacje wyjaśniła Daniela Georges:

Plan na poranny start był taki, żeby popłynąć luźny. Myślę, że jest dużo luzu. Uważam, że bardzo dobrze przygotowałam się z trenerem Sławomirem Pliszką. Wiem na ile jestem przygotowana, ale w zawodach dochodzą emocje, zatem trudno przewidzieć, jak się wszystko ułoży.

Na dystansie panów pierwsza trójka prezentowała się następująco Krzysztof Chmielewski (IUKS ,,Muszelka” Warszawa), Jan Zubik (UKP ,,Polonia Warszawa”) i Michał Chmielewski (IUKS ,,Muszelka” Warszawa). Każdy z nich uzyskał kwalifikację na młodzieżowe mistrzostwa Europy. Dodatkowo triumfator tego wyścigu – Krzysztof Chmielewski miał jeszcze lepszy rezultat niż wymagane minimum na mistrzostwa świata juniorów, bo popłynął z czasem 1:58.68 sekundy. 

Ostatnią konkurencją było 200 metrów stylem dowolnym. Najszybszą pływaczką była 16-letnia reprezentantka UKS ,,Jedynka” SP SOLEX – Weronika Klejna. Rywalizację zakończyła z czasem 2:34.93 sekundy. Tuż za nią w klasyfikacji wyścigu uplasowały się zawodniczki AZS AWF Warszawa – Weronika Hallmann oraz Angelika Wikieł. Hallmann na tych mistrzostwach już zdobyła medal w stylu dowolnym, ale na dystansie dwukrotnie krótszym. Jednak jak sama przyznaje nie ma dla niej różnicy między tymi długościami:

Myślę, że zarówno 100 jak i 200 metrów są dla mnie tak samo dobrym dystansem. Jestem na pewno bardzo dobrze przygotowana, a w finale pokażę na co mnie stać. Mam jedno srebro na tych mistrzostwach, teraz chcę zdobyć złoto. Przede wszystkim chcę pobić rekord życiowy. Oczywiście bardzo bym chciała zrobić minimum, ale szczególnie się na to nie nastawiam.

Dobry rezultat uzyskał także inny reprezentant AZS AWF Warszawa. W męskiej odsłonie tego dystansu drugi rezultat miał Bartłomiej Roguski (2:16.47). Najszybszy był jednak zawodnik MKP ,,Wodnik 29” Tychy – Dawid Wiekiera. Uzyskał lepszy o ponad 3 sekundy czas od reprezentanta z Warszawy (2:13.27).

fot. Kamil Wojdat
Autor: Rafał Małys